kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je pondelok 22. 7. 2024 a sviatok má Magdaléna

Trenčiansky robotický deň 2024

Už 18. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky autonómnych robotov Trenčiansky robotický deň sa konal 12. a 13. júna 2024 v priestoroch výstaviska Expo Center a. s. v Trenčíne.
Organizátorom podujatia je Stredná odborná škola, Pod Sokolicami 14, Trenčín a konalo sa pod osobnou záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja a primátora mesta Trenčín. Spoluvyhlasovateľom súťaže je aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Partnermi podujatia bolo aj mnoho sponzorov, vysokých škôl a odborných periodík. Cieľom tejto robotickej súťaže je popularizovať medzi mladými ľuďmi vedu a techniku.
18. ročníka sa zúčastnili 60 súťažných tímov z 27 základných a stredných škôl z celého Slovenska, Českej republiky, Nemecka a Maďarska, ktoré spolu predstavili 91 robotov.
Súťažilo sa opäť v 4 kategóriách rozdelených ešte do dvoch vekových skupín ZŠ (<16) a SŠ (>16). V kategórii Follower Easy sa súťaže zúčastnilo 38 robotov (24+14), v kategórii Follower Hard sa súťaže zúčastnilo 27 robotov (18+9), v kategórii DoIt! sa súťaže zúčastnilo 17 robotov (10+7) a v kategórii Free style sa súťaže zúčastnilo 9 robotov (6+3). Podrobnejšie informácie, výsledky aj fotografie 1, 2, 3 nájdete na www.trencianskyrobotickyden.sk. Naše modré tričká bolo nakrátko vidieť aj v hlavných správach na TA3 (reportáž o TRD od 23:30).
Po odchode študentov štvrtého ročníka, ktorí sa tu robotike venovali, sme v ďalšom ročníku súťaže museli zostaviť nový tím. Zo študijného odboru 2682K mechanik počítačových sietí sme do súťaže nominovali Maximiliána Kuzicu (2.MP), Alexandru Kmecíkovú a Jakuba Takáča (1.MP). To čo novému tímu chýbalo na skúsenostiach vykompenzovali svojim nadšením a odhodlanosťou pri zdolávaní problémov, krorých ani tento rok nebolo málo. Teraz už vieme, že sme vybrali dobre. Pri svojom prvom štarte naši študenti bodovali so všetkým, v kategórii Follower Hard>16 obsadili 2. miesto a v kategórii DoIt!>16 sme získali 1. aj 2. miesto a aby toho nebolo málo, získali sme aj osobitnú cenu jedného so sponzorov za konštrukciu robota pre "výnimočného súťažiaceho". Nie zanedbateľná cena, pretože jej víťaz dostal kvalitný nový notebook.

Niekoľko fotografií z podujatia
aj na príprave
dráhy sme sa podieľali
konkurenciu si je tiež
dobré pozrieť
najskôr prejsť prvú
časť v kategórii DoIt
v druhej časti to
opäť dalo zabrať
každý mal stále
svoje úlohy
čakanie na výsledky,
ked sa odjazdilo
pre našu školu sme
vybojovali tri poháre
toto sa naozaj nečakalo, ale
určite nás potešilo :)
diplom za 2.miesto
v kategórii Follower Hard >16
diplom za 1.miesto
v kategórii DoIt >16
diplom za 2.miesto
v kategórii DoIt >16
cestou domov ešte
tradičná posledná fotka

Za úspešnú reprezentáciu na medzinárodnej súťaži a výbornú reprezentáciu našej školy i regiónu našim žiakom pekne ďakujeme a veríme, že to bol prvý, ale ešte nie posledný úspech, ktorý si na robotických súťažiach pod logom našej školy zaknihujú. Určite im k tomu budeme nápomocní.

 Mgr. Milan Macháček,
Katarína Hulinová