kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je štvrtok 23. 5. 2024 a sviatok má Želmíra

Súťaž "Najlepší nápad obnoviteľné zdroje energie".

Cieľom tohto projektu je podporiť nápady mladých ľudí, ktoré májú podnikateľský potenciál a zároveň sa zaoberajú problematikou ako pomôcť ochraňovať prírodu alebo šetriť spotrebovávanú energiu.
Najlepší nápad realizuje organizácia BestGuest a v téme Obnoviteľné zdroje energie ju ako generálny partner podporuje Západoslovenská energetika. Kooperačnými partnermi je Štátny inštitút odborného vzdelávania a súťaž Enersol. Viac o tejto súťaži, podpornom programe pre tých, ktorí myslia ekologicky a majú nekonvenčné nápady vhodné na realizáciu, sa môžete dozvedieť na stránkach organizátora www.najlepsinapad.sk alebo na www.facebook.com/nnoze.

Niekoľko fotografií pred súťažou:
práca na jednom
z našich projektov
pohľad zpredu
na solárny varič
ďalšie testovanie,
teraz úsporného osvetlenia
miesto konania,
bývalé výrobné priestory

Samotná súťaž sa uskutočnila 22. apríla 2013 v Bratislave ako jedno z podujatí ku Dňu Zeme. Stretli sa tu teda rôzne odbornou komisiou vybrané študentské eko projekty, realizáciu ktorých finančne podporil sponzor súťaže. Bolo sa na čo pozerať a aj so zanietenými študentami stredných škôl o čom vzájomne diskutovať. Mnohé sme sa dozvedeli, v inom sme možno i my pomohli a poradili.

Niekoľko fotografií z podujatia:
pohľad do hlavného priestorumnožstvo zaujímavých exponátov.. a tu vpravo aj našizáujemcovia o detaily
technických riešení
solárne lehátkoStirlingov motorpremena tepla
na elektrinu
termosnímač na kvadroptére
projekt inteligentného osvetleniasvetelná kockanáš solárny varičnaše úsporné osvetlenie
vášnivá diskusiasolárna kosačkakvadroptéra v akcii

Inšpiratívnym doplnením počas dňa tu boli zaujímavé "prednášky" zaujímavých ľudí. Prvou bolo vystúpenie Dicka Kvetňanského, spoluautora prevratne úsporného spaľovacieho motora. Zaujímavou nebola len deklarovaná 70 percentná účinnosť ich motora, čo je zhruba dvojnásobok účinnosti súčastných spaľovacích motorov, ale napríklad aj výrazne nižšia teplota pri spaľovaní, či omnoho nižšie emisie. Druhou bola prednáška Michala Kravčíka o vode a o tom, aký dôležitý je pre naše životné prostredie malý vodný cyklus. Spočiatku to síce vyzeralo zložito, ale postupne sa nám začalo rozsvecovať a jednotlivé časti skladačky do seba začali stále lepšie zapadať. Veľkú pozornosť pútali bicykle, na ktorých dobrovoľníci vyrábali elektrickú energiu pre mixéry, pomocou ktorých barmani pripravovali pre šliapajúcich za odmenu osviežujúce mixované nápoje :)

Fotografie z prednášok:
mladí reprezentanti
našej školy
aj sponzora podujatia
bolo treba pripomenúť
naozaj zaujímavé priestorykopec pre vec
nadšených ľudí
meral k nám cestu až z Amerikyškoda len, že nám ten
motor nepriniesol ukázať
ďalší prednášajúciprednáška s jednoduchým názvom Voda
s dobrým obrázkom
to bolo hneď jasnejšie
Aj takto pekná môže
byť ochrana prírody
bolo treba vydať
zo seba pár kalórii
odmena ale bola sladká

Spomedzi zrealizovaných študentských prác boli odbornou porotou na záver vybrané tri najlepšie a všetci návštevníci podujatia ešte zvolili aj najsympatickejší projekt. Ocenené teda boli až štyri projekty. Cenou bol inkubačný program, v ktorom sa odborníci niekoľko dní spolu so študentami venovali možnostiam ako ich projekty dotiahnuť do reálneho produktu, ako správne prezentovať svoj produkt, ako komunikovať s potenciálnymi investormi, zákazníkmi a.p. V dnešnej dobe pre mladého človeka určite užitočné zručnosti na nezaplatenie.

Niekoľko fotografií zo záveru dňa:
bol to exponát, alebo
len na nej niekto prišiel?
toto bola druhá súťaž,
ale tiež mali pekné veci
a nakoniec to najlepšie :)
náše úsporné osvetlenie
ešte spoločná fotka pred cestou späť
použité fotografie sú vlastné alebo z tohto zdroja
diplom

Verím, že toto neboli posledné eko projekty, do ktorých sa študenti na našej škole pustili a aj v nasledujúcich rokoch sa nám bude dariť vzbudzovať záujem študentov o problematiku životného prostredia a podnecovať ich angažovanosť, aktivitu a tvorivosť pri hľadaní nových riešení v prospech zelenšej budúcnosti.

 Mgr. Milan Macháček