kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je nedela 14. 7. 2024 a sviatok má Kamil

Finále 7. ročíka Strojárskej olympiády na STU v Bratislave.


Dňa 13. 2. 2014 sa na pôde Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave uskutočnilo finále už 7. ročníka vedomostnej súťaže Strojárska olympiáda. Súťaž je určená pre študentov stredných odborných škôl. Ako už pravidelne bolo podujatie spojené aj s Dňom otvorených dverí, kde študenti stredných škôl mohli bližšie spoznať Strojnícku fakultu STU v Bratislave. Súťaže sa tento rok zúčastnilo 14 stredných škôl a celkový počet zapojených účastníkov údajne presiahol 900. Viac zaujímavých a dôležitých detailov o priebehu a výsledkoch podujatia sa môžete dozvedieť na stránkach organizátora.

Pár fotografií zo súťaže:
registrácia účastníkov
na Strojníckej fakulte
súťaž slávnostne
otvoril dekan fakulty
účastníkov na podujatí bolo naozaj neúrekomčas na predvedenie výsledkov študentov fakulty
táto formula už bola elektrickáa toto zostáva pre nás
stále záhadou :)
ťažká príprava večer
pred súťažou
ráno pripravené ešte
trochu zopakovať
no stres ešte stále zostávavidieť sa tu dalo
naozaj všeličo :)
jeden súťažný projekt
z našej kategórie
prezentácia nášho
projektu pred porotou
projekt na 3. miesteodborná porota
našej kategórie
prezentácia nášho projektu
pred porotou
elektrická schéma víťaznej mikrospájkovačky
porota to nemala ľahké

Medzi súťažiacimi tohto ročníka boli aj študenti našej školy, z ktorých sa prebojoval Peter Hubočan z 3. MB v kategórii Automatizácia a informatizácia strojov a procesov až do finále. Na tom sa už stretli tie najlepšie študentské práce z celého Slovenska a tá naša (inteligentné riadenie automatizovaného solárneho trackera) obsadila vo svojej kategórii veľmi pekné 2. miesto. Dokonca sme chvíľku dúfali, že by to mohlo byť aj miesto prvé, ale porota nakoniec tesným rozdielom uprednostnila pred našim projektom postavenú mikrospájkovačku, ktorá bola kompilátom viacerých stavebných návodov z internetu. Tak možno nabudúce :)

Keď bolo po hlavnej časti prezentácie súťažných projektov:
odovzdávanie ocenenílosovanie cien
do tomboly
trochu foteniaposledná fotka
z miesta činu
v prípade záujmu
prijatie na fakultu
diplom - študentjedna z cien pre študentadiplom - škola
ocenenie pre školumalá ochutnávka z kultúrneho programutoto sa dobre nielen pozeralo, ale aj počúvaloprogram sa postupne
smerom k finále gradoval
Ako už tradične, podujatie bolo skvelo zorganizované, pre účastníkov boli pripravené hodnotné ceny (cenu získali nie len študenti, ale aj školy, ktoré sa na ich kvalitnej príprave v nemalej miere istotne podieľali), na spestrenie zaujímavý kultúrny program a na záver ešte i bohatá tombola. No a keď sa už darí... tak sa ešte aj v nej nášmu študentovi podarilo k už získanej cene za umiestnenie v súťaži vyhrať ešte 500GB externý 2,5" USB3-kový HDD Verbatin. I keď iPad vyhral už niekto iný, aj toto určite poteší.
zdroj informácií a fotografií
Projekt, s ktorým sme súťažili, predstavoval mnoho hodín práce po vyučovaní na krúžkoch. Zasahoval viacero oblastí, do ktorých sa bolo potrebné dostať, veľa naštudovať o obnoviteľných zdrojoch energie, rôznych typoch snímačov, programovaní riadiacich systémov a celé to dať do jedného unikátneho zmysluplného celku a tento nie len teoreticky navrhnúť, ale aj fyzicky zrealizovať. Verím, že aj v budúcnosti sa u nás nájdu rovnako zanietení študenti, ktorí sa nezľaknú podobných víziev a pustia sa do podobne zaujímavých technických projektov.

 Mgr. Milan Macháček