kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je sobota 15. 6. 2024 a sviatok má Vít

Simulátor logických obvodov Atanua

Najskôr malá návnada, čo sa v tom dá urobiť:
Toto bol nápad i realizácia jedného zo žiakov inšpirovaného televíznym seriálom Knight Rider a blikátkom v ňom. Trochu málo som pomohol a nakoniec som to ešte máličko zkomplikoval (z pôvodných 16 na 30 LED).
Takto to vyzerá v akcii: prehrať video

Ďalší (ale historicky prvý) zo zaujímavých výtvorov, boli funkčné digitálne hodiny. Presný čas na nich možno nastaviť pomocou troch tlačidiel. Ukazujú hodiny, minúty a sekundy. Pod toto zapojenie sa konkrétne podpísal žiak Juraj Čaniga z II.MD (v šk. roku 202009/2010), a bol za to i po zásluhe odmenený.

Simulátor logických obvodov Atanua

Poskytuje obmedzenú, ale pre stredoškoláka začiatočníka dostatočnú škálu hradiel, klopných obvodov a ešte pár ďalších, zaujimavých a užitočných obvodov. Dáva možnosť poskladať si obvod so schematických značiek (tu je asi trochu menší výber),
   
alebo priamo z púzdier integrovaných obvodov (tu ich je zdá sa o trochu viac). Oba typy zobrazenia súčiastok je bez problémov samozrejme možné aj kombinovať.
   
Ovládanie simulácie vstupov je možné pomocou tlačidiel na klávesnici.
Výstupy sa dajú pripojiť na LED-ky, na 7-segmentovky, ale i napr. na krokový motor. (ak máte chuť a čas.. download), viac informácií o ňom (anglicky :-) , alebo na mojich hodinách predmetu Číslicová technika.
 Mgr. M. Macháček