kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je sobota 15. 6. 2024 a sviatok má Vít

Editory plošných spojov:

Eagle slúži na navrhovanie dosiek plošných spojov (skratka z Easily Applicable Graphical Layout Editor).

Získať sa dá i ako oficiálny freeware. Obmedzením by malo byť maximum rozmerov plošného spoja, ktorý sa týmto dá navrhnúť (na 8 x 10 cm), počet vrstiev na maximálne 2. Tu je možný download (exe súbor) ľubovolnej verzie (anglicky, alebo nemecky, po slovensky zatiaľ nie je). Jeho inštaláciu by mal zvládnuť každý priemerný užívateľ PC.

Zatiaľ nemám vedomosť o nejakej knihe v slovenčine (no vyšli už české 1, 2). Ku každej verzii programu je v PDF na stiahnutie aj manuál priamo z domovskej stránky, ale sú opäť len nemecky alebo anglicky.

Vo free verzii je Eagle určite dobrý pre menšie dosky, jednoduchšie veci. Ak chcete bezplatne získať program na navrhovanie aj väčších dosiek plošných spojov (DPS) môžete použiť KiCAD (má auto placer, robí až 16 vrstiev, možné 3D náhľady atď.)
Vyvinutý bol predovšetkým pre používateľov operačného systému linux, je však k dispozícii aj verzia pre windows. Nájdete ju tu. Ak ešte nemáte taký vzťah k angličtine, návod na prácu s programom KiCAD v češtine je napr. tu.

V súčasnosti sa nám vďaka grantu z MŠVVaŠ SR podarilo získať školskú licenciu na EAGLE a práca s ním bude zaradená v študijnom odbore mechanik elektrotechnik do predmetu Aplikovaná informatika v 2. ročníku. Pre ostatných, ktorý by sa s ním chceli naučiť bude možnosť s ním pracovať ešte na zájmovom krúžku. Veríme, že sa nám týmto podarí Vás opäť o niečo viac priblížiť aj k samostatnej praktickej práci s elektronickými obvodmi.

Jedna vec je síce v počítači urobiť pekný návrh dosky plošného spoja, ale k reálnej doske je ešte kúsok cesty. Donedávna sme prevažne využívali výrobu DPS fotocestou. Jedna nie dlhá cesta k DPS je popísaná v tomto článku o výroba plošných spojov nažehlovacou metódou.
Ani toto už dnes u nás na škole ale robiť nemusíte, pretože z programu EAGLE vieme vyexportovať súbory pre CNC frézu a DPS si tu už vieme vyrobiť bez akejkoľvek chémie. CNC fréza meď jednoducho odfrézuje. Rovnako vie sama DPS podľa programu aj vyvŕtať, treba jej len vymieňať požadované veľkosti vrtákov. To tá naša ešte sama urobiť nevie :)
 Mgr. Milan Macháček