kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je piatok 26. 4. 2024 a sviatok má Jaroslava

Programovanie mikrokontrolérov na platforme Arduino.

Vďaka finančnému grantu od Nadácie KIA Motors Slovakia sme k nám na školu získali potrebné vybavenie, aby sme aj u nás na škole mohli začať programovať mikroprocesosy na stále obľúbenejšej a stále viac používanej vývojovej platforme ARDUINO.
Toto je jeden z našich prvých miniprojektov, ktorý sme riadili takýmto obvodom:

video

S arduinom toho odriadime určite ešte veľa. Zatiaľ :
- riadenie rýchlosti, smeru a uhla otočenia krokového motora cez Arduino
- triedenie malým robotom podľa farby
- robot sledujúci krajnicu

Programovanie mikrokontrolérov Atmel AVR.

Po dlhej dobe sa nám u nás na škole konečne v roku 2013 podarilo začať a dúfam, že aj natrvalo rozbehnúť programovanie mikrokontrolérov, ktoré je priamou nadstavbou odborného predmetu Číslicová technika. Darí sa nám vďaka podpore a spolupráci s fakultou riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, za čo by som sa im tu chcel úprimne poďakovať.
V rámci projektu podporeného nadáciou Volkswagen Slovakia nám tiež poskytli na konci roku 2014 na našu školu dvoch programovateľných autonómnych robotov, riadených mikroprocesorom ATmega16. V programovaní takýchto robotov sa už organizujú rôzne súťaže, takže ak by ste sa chceli do toho pustiť, nielen, že sa možno naučíte veľa nového, nájdete možno svoju budúcu profesnú špecializáciu, ale ešte sa spolu môžeme pozrieť i niekam "do sveta".

Z našich prvých pokusov o vlastné obvody:
- riadenie krokového motora
- pohybujúci sa text ako v trolejbuse :)
- "presýpacie" hodiny (na rovnakom displeji)
- jednoduchý teplomer
- úspešný :) pokus s LCD displejom
- pohybujúci sa text na 8x16 LED display
- solárny panel sledujúci slnko
- postupné rozsvecovanie schodov
- ovládanie robotického ramena, prvý pokus
- ovládanie robotického ramena, druhý pokus

O čom to je a na čo je to dobré? Ak ste niekedy skladali nejaký elektronický obvod, pravdepodobne ste chceli, aby to vedelo robiť čo najviac, ale súčasne aj, aby ste museli kupovať a skladať obvod z čo najmenej súčiastok. Tieto protichodné požiadavky môžu spĺňať práve zapojenia s mikrokontrolérom, pretože jeho funkciu (aj pomerne zložitú) možeme do neho naprogramovať a v zapojení väčšinu práce potom vykoná program bežiaci väčšinou v jednom integrovanom obvode. Mikrokontrolér je vlastne malý počítač s rôznymi vstupmi a výstupmi. Ak budete chcieť časom spraviť nejaké menšie úpravy, zmeny funkcie zrealizovaného obvodu, môže častokrát postačovať iba preprogramovanie mikrokontroléra a preto netreba hneď vyrábať nový plošný spoj, či celé zariadenie odznovu.

Vlastné programovanie nie je síce úplne jednoduché a nie každý má na to čas a chuť. Nie je to ani nutné, pretože veľa už hotových a odskúšaných zapojení je možné nájsť na internete so schémou, vzorom plošného spoja, zoznamom súčiastok a aj so súborom hotového programu pre mikrokontrolér. Tu by som chcel preto pridávať preto linky, na ktorých takéto zapojenia sú. Ak aj Vy viete o nejakých zaujímavých zapojeniach, ktoré by si mohli postaviť aj Vaši spolužiaci, dajte mi o nich vedieť a môžem ich tu zverejniť.

Zatiaľ odkazy na prvé zaujimavé zapojenia s mikroprocesorom:
- diaľkovo riadené presné hodiny (signálom DCF77 z Nemecka)
- dvojitý laboratórny zdroj (www.svetelektro.sk) -->
- laboratorní zdroj řízený mikroprocesorem (www.hw.cz)
- detektor kovov CLONE PI AVR

Na škole máme programátor, pomocou ktorého vieme nahrať program z počítača do mikrokontrolérov firmy Atmet. Preto ak budete potrebovať naprobramovať napr. ATmega8-ku, stačí si priniesť integrovaný obvod a stiahnutý súbor programu pre mikrokontrolér (s koncovkou hex).

 Mgr. Milan Macháček