kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je piatok 13. 9. 2024 a sviatok má Ctibor

Letná škola programovania 2020 na FRI Žilinskej univerzity

Na katedre technickej kybernetiky fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline sa pre študentov a učiteľov stredných škôl konal od 13. do 17. 7. 2020 ďalší ročník školy programovania. Tentokrát sa nekonala v tradičnom jarnom termíne, ale v neskoršom, preto dostala prívlastok letná. Záujem žiakov stredných škôl o absolvovanie obľúbeného týždňového IT tábora opäť prepisoval predošlé rekordy. Počet prihlášok žiakov presiahol 400 a viacnásobne presiahol obmedzené kapacitné možnosti (znížené aj kvôli korone), preto sa kempu nemohli zúčastniť všetci, ale organizátori z nich museli spraviť výber a pozvať podstatne menej študentov.
Tento rok sa tak školy programovania zúčastnilo 47 študentov. Z našej školy ju absolvovali štyria, Patrik Lingeš (4.MP), Mário Beňuš, Martin Ďuratný a Matúš Melicherík (3.MP) študujúci u nás v odbore 2682 K mechanik počítačových sietí.
Študenti boli rozdelený do troch skupín podľa záujmu a programátorských skúseností. Jeden z našich študentov mal záujem o "Internet vecí" a zbytok, stály členovia nášho krúžku robotiky a programovania, sa pustili do výroby "robotického autíčka". Počas týždňa sme stihli osadiť dosku plošného spoja, zaspájkovať, poskladať aj naprogramovať sumorobota už pomocou objektového programovania v jazyku C++.

Viac fotografií z podujatia nájdete na FB FRI UNIZA, fotogaléria 1, fotogaléria 2.

Niekoľko záberov zo skupiny programujúcich robotické autíčka:
takéto certifikáty dostali
všetci účastníci kurzu
sumoroboty sú na to,
aby spolu súťažili
prvá možnosť bolo
riadiť robota cez telefon
zaujímavejšie boli roboty,
ktoré sa riadili samé
v súťaži sa postupne
konali vzájomné zápasy
po ich vyhodnotení
boli známi víťazi
v prvej kategórii nám
vybojoval Matúš 2. miesto
v autonómnych robotoch
sme obstáli najlepšie

Z robotických súťaží sme už zvyknutí, že robot nie je ovládaný, ale pracuje autonómne, teda sám podľa vytvoreného programu. Keď sme teda spravili program, pre ovládanie robota cez mobilný telefón, nemohli sme neskúsiť naprogramovať sumo robota aj tak, aby ho nebolo treba ovládať, aby v kruhovom ringu bojoval sám. Aj to sa nám, ako jedným z mála, nakoniec podarilo.
Kurz bol pre našich študentov určite zaujímavou skúsenosťou a príjemným zážitkom. Utvrdili sa v tom, že oblasť IT je perspektívna a zaujímavá. Je to oblasť, ktorá sa do budúcna bude určite ďalej dynamicky rozvíjať. Nebude to určite ľahké, ale technici potrebujú nové výzvy, aby nám ostatným zjednodušovali život.

 Mgr. Milan Macháček